2025. 05. 21.
Május 21-én ünnepli 11. évfordulóját Végh Nikolett, vállalatunk IT biztonság területének munkatársa. Cikkünkben felidézi miként vette a kezdeti akadályokat, mi volt számára a legemlékezetesebb pillanat és miért választaná ma is a négy karikát.
Fel tudod idézni milyen volt pályázni bő tíz évvel ezelőtt a vállalathoz?
Végh Nikolett: Nagyon örültem, amikor felvételt nyertem! Rögös út vezetett idáig, többszöri pályázat után sikerült eljutnom az első interjúig, utána pedig egy komplex kiválasztási napon is bizonyítanom kellett. Csapatfeladatot kaptunk a többi pályázóval, konfliktushelyzetben kellett megállni a helyünket, a nap végén pedig egyéni prezentációt kellett bemutatni egy kisebb bizottság előtt. Mindezt szakmai témákban. A sok próbatétel után igazi sikerélmény volt megkezdeni az első munkanapot.
Jelenleg mivel foglalkozol az IT területén belül?
VN: IT Security Architect vagyok. A munkám során egy mátrix szervezetben dolgozom együtt az IT Biztonság és az IT Architektúra csapat tagjaival. A munkakörömön túl több szerepem is van.
Egyfelől részt veszek minden olyan IT projekt vagy IT-t érintő változtatás tervezésében, melynek IT architektúra vagy IT-biztonsági relevanciája van. Ennek keretében bekapcsolódom a tervezett megoldás kidolgozásába, ahol a külső-belső elvárások teljesüléséhez szükséges szempontokat beépítem a folyamatba. Ha szükséges, kiegészítő elvárásokat fogalmazok meg, majd jóváhagyást adok a terv megvalósítására.
Másrészt operatív feladataim is vannak, melyek közé különböző IT-biztonsági kontrollpontok felügyelete tartozik. Ezek olyan biztonsági kapuk egy-egy IT folyamaton belül, ahol azt vizsgálom, hogy az adott igény összhangban van-e az IT Security és az IT Architektúra irányelvekkel, elvárásokkal. Tagja vagyok az Audi Hungaria IT-biztonsági incidenskezelő csapatának és jelenleg szakmai projektvezetője vagyok több hálózatbiztonsági projektnek is. Ezeken kívül a kollégák sokszor megkeresnek tanácsadási kérdésekkel tervek és igények kapcsán.
Az itt eltöltött idő alatt mi volt a legemlékezetesebb mozzanat a szakmai pályádon?
VN: A legmeghatározóbb az volt, amikor megkaptam a lehetőséget az IT Security Architect szerep betöltésére. Korábban nem létezett ez a feladatkör az Audi Hungariánál, igazi kihívás volt megtalálni a helyét és beilleszteni a meglévő környezetbe úgy, hogy szerves részét képezze a jelenlegi IT folyamatoknak. Sok tanulással és szervezéssel járt ez az időszak, amire szívesen emlékszem vissza.
Hogyan definiálnád a sikert? Ki tudnál emelni egy projektet a sok közül?
VN: A siker számomra az, amikor olyan projekteken dolgozok a kollégákkal, ahol a szakmai kihíváson túl igazi előrelépést tudunk elérni technológiai érettség szempontjából is. Ez a jelenleg sokat emlegetett NIS2 kapcsán kiemelt jelentőségű, ráadásul egy régi terv megvalósítása a vállalatnál. Emellett nem mellőzhető szempont, hogy a projektcsapat is szuper.
Mit értünk NIS2 alatt?
VN: A NIS2 az Európai Unió hálózatokkal és információs rendszerekkel szemben támasztott követelménybázisa, ami a digitális fenyegetések elleni védelem erősítését célozza meg törvényi alapokra helyezve. Az EU-s követelményeket az adott tagállami jogalkotók illesztik a jogszabályi környezetbe, ami azt jelenti, hogy az EU-n belüli tagállamok között eltérések lehetnek az elvárások kiadási idejében és tartalmában is.
Az Audi Hungaria az érintett szervezetek közé tartozik, így számunkra a direktíva tartalmának megvalósításán túl az eltérő szabályozói környezetek is kihívást jelentenek, mivel a németországi anyavállalat területére vonatkozóan még ki sem adták ezt az elváráscsomagot, és nagy valószínűséggel eltérő rendelkezéseket fog tartalmazni a győri telephelyhez képest.
Mi mozgat a mindennapokban? Mire vagy a legbüszkébb?
VN: Nagy öröm a csapat hasznos tagjának lenni és mindig jól esik, amikor a kollégák hozzám fordulnak kérdésekkel vagy hiányzó információkért. Büszke vagyok rá, hogy azok közé tartozhatok, akiket érdemes megkérdezni. A projektcsapat különböző nemzetiségű és anyanyelvű tagokból áll, a szakterületeink is nagyon változatosak. A kihívást az eltérő szemléletek és tudásszintek jelentik. Nehéz úgy kommunikálnunk, hogy abban ne legyen HBR (hárombetűs rövidítés) és valamilyen angol szakszó.
Mi a szupererőd?
VN: A szupererőm a kitartásom és a türelmem. Akár öt alkalommal is el tudom mondani ugyanazt a magyarázatot más szavakkal. Viccet félretéve azok a témák, amiket a korábban említettem, mind olyanok, amikben hozzám jönnek kérdéssel és ez motiváló számomra.
Miért választottad az Audi Hungariát?
VN: Az IT hálózatunk méretéből és a szervezet komplexitásából fakadóan szakmai szempontból egy igazi kihívás itt dolgozni, amihez mérhetőt Magyarországon belül nehéz találni. Itt arra is gondolok, hogy a gyártáson túl rengeteg szolgáltatás fut a telephelyen, melyekre eltérő szükségletek és elvárások vonatkoznak. Ez egy olyan vonzerő, amivel nehéz versenyezni.
Mi az első szó, ami eszedbe jut az Audi Hungariáról?
VN: Lehetőség. Nagyon hálás vagyok a vállalatnak, hogy megadta nekem a lehetőséget és megtaláltam azt a szakmai utat, amin most is járok.
Aktuális híreinket a Hírek oldalon olvashatja.
Amennyiben a sajtóanyagokkal kapcsolatban további információra van szüksége, kérjük forduljon a Vállalati kommunikáció területének munkatársaihoz.